قلب شما چه رنگی است؟

به گزارش وبلاگ ساعت دیواری، قلب شما چقدر در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی - عروقی است.

قلب شما چه رنگی است؟

به گزارش وبلاگ ساعت دیواری، در راس بیماری های قلبی و عروقی در ایران، سکته های قلبی و عروقی، شایع ترین علل مرگ و میر هستند.

عوامل خطر ژنتیکی و محیطی در بروز سکته های قلبی و مغزی نقش دارند. بعضی از آن ها مانند سن و جنس، غیرقابل تغییر هستند ولی سایر آن ها در پیش دریافت شیوه های مناسب تغذیه ای، فعالیت های ورزشی و در صورت لزوم با مصرف داروهای کاهنده فشار و چربی خون قابل پیشگیری است. خطرسنجی یکی از راهکارهای مناسب در تخمین میزان احتمال بروز سکته های قلبی مغزی طی 10 سال آینده بوده و به شما یاری نموده تا با شناخت عوامل، خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهید.

از آن جایی که بیشتر مرگ های زودرس در افراد با عامل خطر متوسط و اغلب بدون علامت رخ می دهد، توصیه می گردد همه افراد بالای 30 سال با مراجعه به خانه های بهداشت و پایگاه های سلامت، خطرسنجی شوند و بر اساس میزان خطر حاصله اقدامات لازم را انجام داده و مراجعات بعدی خود را به مراکز فوق برای پیگیری و ارزیابی نحوه پیشرفت برنامه ریزی نمایند.

خطرسنجی 10 ساله سکته های قلبی و مغزی با انجام رایگان آزمایش قند و کلسترول خون در مراکز بهداشتی درمانی، احتمال خطر حوادث قلبی و عروقی (سکته مغزی قلبی) در 10 سال آینده برای جمعیت بالای 30 سال معین و متناسب به احتمال خطر به دست آمده، کارت خطرسنجی تحویل و ضمن انجام اقدامات برای پیشگیری از بروز بیماری، درمان و کاهش عوارض منتسب به آن صورت می گیرد.

پزشکان سلامت و بهورزان راهکارهای لازم برای کاهش میزان خطر سکته های قلبی و مغزی را به بیمار توصیه می نمایند و با خطرسنجی مجدد در فواصل زمانی معین برای افراد با میزان خطر در کمتر از 10 درصد سکته مغزی قلبی در 10 سال آینده یک سال بعد (سبز)، افراد با میزان خطر 10 تا 20 درصد سکته مغزی قلبی در 10 سال آینده 9 ماه بعد (زرد)، افراد با میزان خطر 20 تا 30 درصد خطر سکته مغزی و قلبی در 10 سال آینده شش ماه بعد (نارنجی) و افراد با میزان 30 درصد و بیشتر خطر سکته مغزی و قلبی در 10 سال آینده 3 ماه بعد، میزان اثر آموزش های سبک زندگی سالم و درمان بیماری های دیابت، فشارخون و چربی خون بالا و چاقی را مورد ارزیابی قرار می دهند.

قلب شما چه رنگی است؟ قلب سبز، میزان خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی کمتر از 10 درصد مراقبت یک ساله بوده، قلب زرد، میزان خطر 10 تا 20 درصد و مراقبت 9 ماهه، قلب نارنجی، میزان خطر 20 تا 30 درصد با مراقبت شش ماهه و قلب قرمز، میزان خطر بالای 30 درصد با مراقبت 3 ماهه برای کاهش خطر سکته های قلبی و مغزی است.

برای داشتن قلبی سالم باید تغذیه سالم داشته باشید. پس روزانه 5 وعده میوه و سبزی مصرف کنید و مصرف نمک، قند، شکر و روغن روزانه خود را کاهش داده و از استعمال دخانیات، مانند سیگار و قلیان دوری کنید و در معرض دود قرار نگیرید و الکل مصرف نکنید.

تحرک فیزیکی، روزانه حداقل 30 دقیقه تند راه بروید وزن خود را مدیریت کنید، چاقی و اضافه وزن بیماری زا است. پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی با سبک زندگی سالم و کنترل دقیق بیماری دیابت، فشار خون بالا و اختلال چربی خون امکان پذیر است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "قلب شما چه رنگی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلب شما چه رنگی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید