جلسه محاکمه ترامپ آغاز شد

به گزارش وبلاگ ساعت دیواری، جلسه سنای آمریکا برای محاکمه دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور با بررسی طرح رهبر جمهوری خواهان در مورد مقررات جلسات محاکمه، آغاز شد.

جلسه محاکمه ترامپ آغاز شد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ ساعت دیواری، جلسه سنای آمریکا برای محاکمه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه با سخنرانی رهبران اکثریت و اقلیت سنا، آغاز شد.

در ابتدای این نشست میچ مک کانل رهبر اکثریت جمهوری خواه سنا به تشریح طرح خود در مورد قواعد برگزاری محاکمه پرداخت. وی با دفاع از قواعدی که در این طرح پیش بینی کرده، گفت این طرح بر اساس محاکمه ای که پیش از این در سال 1998 برای بیل کلینتون رئیس جمهور وقت آمریکا انجام شد، تدوین شده است.

در قوانین آمریکا، چارچوب مدونی برای مشخص نحوه برگزاری محاکمه رئیس جمهور مشخص نشده و وظیفه این امر بر عهده رهبر اکثریت سنا است. طرحی که مک کانل ارائه کرده، امروز در سنا به رأی گذاشته می شود و با توجه به اکثریت جمهوری خواه سنا، احتمالا به تصویب می رسد.

بر اساس این طرح فرایند محاکمه در 4 روز برگزار می شود که در دو روز نخست، 12 ساعت به تیم رؤسای محاکمه و 12 ساعت به وکلای ترامپ وقت اختصاص داده می شود. سناتورها حق همراه داشتن تلفن همراه را نخواهند داشت و شهادت شهود هم پشت درهای بسته ادا می شود. در این طرح، بندی پیش بینی شده که این امکان را به رئیس جلسه می دهد تا هر زمان که لازم دید، طرح تبرئه رئیس جمهور را به رأی بگذارد.

چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات آمریکا در سخنرانی اش در ابتدای جلسه امروز محاکمه، با رد ادعای مک کانل مبنی بر شباهت قواعد محاکمه با محاکمه کلینتون، گفت این طرح نه بر اساس محاکمه های سابق است و نه بر اساس اصول قانونی. قطعنامه ای که مک کانل و رهبران جمهوری خواه ارائه کرده اند، بر اساس حزبی گری بنا شده است.

بعد از سخنرانی مک کانل و شومر، جلسه محاکمه رسما آغاز شد و وکلای ترامپ از یک سو و تیم رؤسای جلسه به ریاست آدام شیف رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا، هریک به طرح دیدگاه های خود در مورد قطعنامه پیشنهادی مک کانل پرداختند. وکلای ترامپ از این قطعنامه حمایت کرده و دموکرات ها به رهبری شیف با آن مخالفت کرده اند.

انتظار می رود بخش اعظم جلسه امروز محاکمه، به بحث و بررسی قوانین جلسات بگذرد.

دموکرات ها با بیان اینکه طرح پیشنهادی جمهوری خواهان فرایند محاکمه و حقایق را از دید مردم آمریکا پنهان می کند، می گویند قصد دارند متممی ارائه دهند که کاخ سفید را به ارائه مدارک بیشتر در مورد گفت وگوی ترامپ با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین ملزم کرده و شاهدانی را هم به جلسات فرامی خواند.

ساعتی پیش آدام شیف رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا در مورد طرح پیشنهادی مک کانل گفت: این فرایند نشان می دهد که نمی خواهید مردم آمریکا شواهد را ببینند. این فرایندی است که نشان می دهد شما می خواهید دست در دست رئیس جمهور حرکت کنید و به او اجازه دهید که به ایجاد اخلال در فرایند اقدامات کنگره و مخفی کردن حقایق از مردم آمریکا، ادامه دهد.

ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریتی دموکرات دارد، استیضاح شده و حالا به سومین رئیس جمهور تاریخ آمریکا بدل شده که با چشم انداز برکناری از طریق محاکمه در سنا روبرو است. با این وجود، اکثریت جمهوری خواه سنا، موجب شده تا احتمال موفقیت دموکرات ها در برکنار کردن ترامپ، نزدیک به صفر باشد.

فرایند استیضاح ترامپ بعد از آن آغاز شد که یک افشاگر به اطلاع رسانه ها رساند که ترامپ در تماس تلفنی با همتای اوکراینی خود، او را تحت فشار قرار داده تا در مورد فرزند جو بایدن نامزد پیشتاز دموکرات ها در رقابت های مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، تحقیق کند. فرزند بایدن عضو هیأت مدیره یک هلدینگ اوکراینی است و ظاهرا ترامپ امیدوار بوده است که با تحقیق در مورد این هلدینگ و روابط هانتر بایدن، اعتبار رقیب سیاسی خود را خدشه دار کند.

ق

منبع: خبرگزاری فارس

به "جلسه محاکمه ترامپ آغاز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلسه محاکمه ترامپ آغاز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید