وسواس؛ محصول اضطراب کرونا

به گزارش وبلاگ ساعت دیواری، یک روانشناس گفت: تداوم اضطراب ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در درازمدت منجر به بروز وسواس های فکری و عملی در افراد می گردد.

وسواس؛ محصول اضطراب کرونا

به گزارش وبلاگ ساعت دیواری آنلاین، مهدی عسکری پور یک شنبه چهارم خرداد در گفت وگو با ایرنا گفت: با بروز ویروس کرونا در کشور شهروندان به 2 گروه اصلی طبقه بندی شدند. گروه نخست با پذیرش این رویداد اصول پزشکی را رعایت و گروه دوم با انکار حقیقت ضرورت رعایت این اصول (همچون قرنطینه خانگی) را نادیده گرفتند.

وی اضافه کرد: با تداوم این بحران، تعطیلی کسب وکارها، مراکز علمی - آموزشی و همچنین مباحث رسانه های جمعی نظیر رادیو و تلویزیون و فضای مجازی جامعه به مرحله پذیرش رسید و بنابراین رعایت اصول بهداشتی نیز منسجم شد.

عسکری پور توضیح داد: با اعلام کاهش شیوع بیماری و آمار مرگ و میر اما کشور از منظر روانی آرام و با برطرف بعضی از محدودیت ها همچون ممنوعیت جاده ها عدم رعایت اصول بهداشتی کاهش یافت.

این استاد دانشگاه در مورد شیوع مجدد کرونا ویروس بیان کرد: بازگشایی بعضی از اماکن عمومی و ادارات شاید از منظر روحی و روانی جامعه را آرام سازد، اما کشور در شرایط سفید قرار نگرفته است؛ بنابراین رعایت اصول پزشکی با کاهش بعضی از محدودیت ها نباید کاهش یابد؛ در غیر این صورت کشور با موج دوم بیماری روبه رو می گردد.

به گفته عسکری پور شیوع مجدد این بیماری به ویژه برای اقشار آسیب دیده همچون بازماندگان قربانیان کرونا بی شک با اضطراب و نگرانی بیشتری همراه خواهد بود و کاهش و برطرف این اضطراب نیز مستلزم راهکارهای روانشناختی به وسیله برگزاری جلسه های مشاوره آنلاین و حضوری است.

وی اضافه کرد: درواقع با شناسایی اقشار آسیب دیده (بازماندگان قربانیان کرونا، مبتلایان و...) و حمایت های روانی نظام پزشکی می توان با موج دوم کرونا ویروس مقابله کرد.

علل اصلی مراجعه به مراکز مشاوره در دوران شیوع کرونا چیست؟

این کارشناس در ادامه در مورد علل اصلی مراجعه به مراکز مشاوره در تهران و دیگر استان ها نیز در دوران شیوع این بیماری گفت: براساس آمار 2 اختلال اساسی اضطراب و وسواس در مراجعان مراکز مشاوره بیش از دیگر آسیب های روحی به چشم می خورد.

وی اضافه کرد: درواقع اضطراب و وحشت ناشی از ابتلاء به بیماری سبب افراط در شست وشو، قرنطینه خانگی و قطع ارتباطات و تعاملات اجتماعی می گردد و تداوم این مساله خلق افسرده را برای آدمی رقم می زند.

به عقیده عسکری پور یکی از علل اصلی بروز رفتارهای وسواس گونه افراط در احتیاط با هدف کاهش اضطراب و نگرانی است که در درازمدت به وسواس بدل می گردد.

وی اعلام کرد: این آسیب روانی نیز نیازمند دریافت حمایت های روانی و مشاوره است که به ویژه برای مبتلایان به اختلال وسواس فکری - عملی بیش از گذشته احساس می گردد.

منبع: همشهری آنلاین

به "وسواس؛ محصول اضطراب کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وسواس؛ محصول اضطراب کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید